Czy opisana instalacja oraz zachodzące w niej procesy nie podlegają pod standardy emisyjne w związku z taką interpretacją definicji rozpuszczalnika organicznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do Starosty wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów z instalacji do produkcji wyrobów łazienkowych - wyroby odlewane z żywic poliestrowych z wypełniaczami mineralnymi. Źródłami emisji zanieczyszczeń do powietrza z instalacji są: procesy nakładania żelkotu w kabinie natrysku, utwardzanie żelkotu, wylewanie form żywicą (pokrycie form warstwą żelkotu, utwardzanie żelkotu, przygotowanie komponentów z: żywicy poliestrowej, wypełniaczy mineralnych i przyspieszaczy i utwardzaczy, utwardzanie mieszanki w formach, dotwarzanie odlewów). Zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku zużycie żywic poliestrowych wynosi 3388 Mg/rok, natomiast żelkotu 495 Mg/rok. W ocenie Wnioskodawcy instalacje eksploatowane na terenie zakładu nie wymagają pozwolenia zintegrowanego, bowiem instalacja nie stanowi instalacji do powierzchniowej obróbki substancji, przedmiotów lub produktów z wykorzystaniem rozpuszczalników organicznych o zużyciu rozpuszczalnika ponad 150 kg na godzinę lub ponad 200 ton rocznie z uwagi na niespełnienie definicji rozpuszczalnika organicznego określonej w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów. Wskazano, że stosowane na terenie zakładu preparaty takie jak żelkot i żywica poliestrowa zawierają w swoim składzie styren, który stanowi lotny związek organiczny, ponieważ jednak ulega on sieciowaniu podczas procesu technologicznego (a nie odparowaniu) uznaje się, że nie stanowi on LZO w myśl definicji ustawowej. W związku z powyższym wskazano również, że instalacja nie podlega pod standardy emisyjne.

Czy przedstawiona interpretacja Wnioskodawcy znajduje odzwierciedlenie w obowiązujących przepisach?

Czy opisana instalacja oraz zachodzące w niej procesy nie podlegają pod standardy emisyjne w związku z taką interpretacją definicji rozpuszczalnika organicznego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX