Czy opakowanie z kremem do twarzy, w którego nakrętce umieszczony jest zasilany bateriami masażer, jest sprzętem elektrycznym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 7 grudnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma sprowadza z zagranicy słoiczek na krem, w którego nakrętce umieszczony jest masażer do twarzy. W naszym przekonaniu główną funkcją tego przedmiotu jest funkcja opakowaniowa – słoik wykonany jest z tworzywa sztucznego (akrylu), posiada termos wewnętrzny o poj. 50 ml i metalizowaną nakrętkę. Natomiast funkcją dodatkową jest masaż. Na wierzchu nakrętki umieszczony jest wspomniany masażer, który zasilany jest 2 szt. baterii alkalicznych LR44 o napięciu znamionowym 1,5 V (w sumie w masażerze znajdują się 4 baterie, ale 2 są jako zapasowe). Po wciśnięciu bocznego przycisku spodnia powierzchnia masażera zaczyna lekko wibrować, co jest wyczuwalne po przystawieniu go do twarzy. Według opinii zagranicznego dostawcy nie jest sprzęt podlegający pod Dyrektywę WEEE (towar jest wprowadzany na europejskie rynki zachodnie) bez konieczności rozliczania obowiązków z zakresu wprowadzania sprzętu.

Czy jest to sprzęt w rozumieniu ustawy z 11.09.2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym - dalej u.z.s.e.e., czy też można go wyłączyć ze względu na to, że podstawowa funkcja nie zależy od dostępu prądu?

Dostawca tego opakowania nie posiada na to opakowanie certyfikatu CE, twierdząc, że nie jest wymagany.

Czy rzeczywiście taki certyfikat CE na tego typu opakowanie/urządzenie nie jest wymagany na rynku europejskim?

Jeśli okazałoby się, że certyfikat jest wymagany, to kto powinien przeprowadzić taką certyfikację – producent?

Czy może ją przeprowadzić odbiorca, biorąc na siebie koszty certyfikacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX