Czy ogrodzenie terenu działki kolejowej też jest urządzeniem kolejowym i drzewa mu zagrażające należy wyciąć na podstawie ustawy o transporcie kolejowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dziamski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 1 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zarządca linii kolejowej wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji na usunięcie drzew na podstawie art. 56 ust. 1 ustawy z 28.03.2003 r. o transporcie kolejowym - dalej u.t.k. Przewiduje on przebudowę stacji kolejowej. Jako powód do wycinki podano "wpływ drzew na dawną i przyszłą eksploatację urządzeń kolejowych". Drzewa porastają istniejący kiedyś plan ładunkowy i prowadzący do niego tor bocznicowy - obecnie od lat nieużytkowane. Drzewa porosły, a teraz oceniono, że zagrażają bezpieczeństwu prowadzenia ruchu kolejowego (najbliższy użytkowany tor kolejowy jest oddalony od drzew o co najmniej 23 m) i że mogą zakłócać użytkowanie projektowanego nowego placu ładunkowego. Jedno z drzew przeznaczonych do usunięcia koliduje z planowaną rozbiórką istniejącego przejścia pod torami.

Czy w takiej sytuacji do usunięcia drzew należy stosować ww. ustawę?

Jak należy odczytywać przesłankę z art. 56 ust. 1 u.t.k. konieczną do ziszczenia tj. że drzewa do usunięcia na podstawie tej ustawy mają utrudniać eksploatację urządzeń kolejowych?

Czy mają to być obecnie eksploatowane urządzenia, czy wystarczy, że mają być eksploatowane w przyszłości, bo jeszcze nie zostały wybudowane lub stare nieużytkowane będą przebudowywane, po czym eksploatowane?

Czy ogrodzenie terenu działki kolejowej Tk też jest urządzeniem kolejowym i drzewa mu zagrażające należy wyciąć na podstawie ww. ustawy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX