Czy odzysk zużytych gumowych taśm przenośnikowych do urobku, które po oczyszczeniu, usunięciu elementów metalowych i ręcznym docięciu do pożądanych wymiarów przy pomocy noża można zakwalifikować jako odzysk R-12?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 6 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy prowadzony przez przedsiębiorstwo górnicze odzysk zużytych gumowych taśm przenośnikowych do urobku o kodzie 07 02 99, które po oczyszczeniu, usunięciu elementów metalowych i ręcznym docięciu do pożądanych wymiarów przy pomocy noża do cięcia taśm (nie jest instalacją), można zakwalifikować jako odzysk poza instalacjami R 12, wymieniony w pkt. 22 rozporządzenia Ministra Środowiska z 11.05.2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami - dalej r.o.o.i.u.?

Po wyżej wymienionych czynnościach powstawałby odpad o kodzie 19 12 02, ścinki taśm oraz pożądany materiał (produkt) świetnie izolujący drgania, okrywowy, uszczelniający, izolujący od wilgoci, nadający się na podesty dla pracowników, do wykonania tabliczek informacyjnych. Kopalnia chce go używać we własnym zakresie jak i sprzedawać odbiorcom jako produkt.

Czy w ramach tego procesu odzysku można przeprowadzić procedurę statusu odpadów?

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o. należy w tym celu łącznie spełnić warunki (a, b, c, d).

W jaki sposób należy uprawdopodobnić warunek c, że docięte taśmy spełniają wymagania techniczne zastosowania dla konkretnych celów oraz wymagania określone w przepisach i normach mających zastosowanie do produktu?

Zużyte taśmy są wytwarzane w instalacji, zgodnie z pozwoleniem na wytwarzanie odpadów, gdzie nie ustanawiano zabezpieczenia roszczeń.

Czy jeżeli wytworzone odpady będą magazynowane i przetwarzane w tym samym miejscu, to w związku z ich magazynowaniem nie będzie konieczności ustanowienia zabezpieczenia roszczeń w ramach zezwolenia na odzysk?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX