Czy odszkodowanie wypłacone na podstawie ugody sądowej podlega PIT i ZUS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 12 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład pracy rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym na podstawie art. 52 Kodeksu pracy. Pracownik wniósł pozew do sądu. Ostatecznie Strony postanowiły zawrzeć ugodę na mocy, której ustalono, że ostatecznie rozwiązanie umowy o pracę następuje na mocy porozumienia stron oraz ustalono kwotę podlegającą wypłacie pracownikowi tytułem odszkodowania za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (14.000 zł).

Czy w ww. wypadku należy naliczyć, pobrać i odprowadzić podatek do US oraz czy należy naliczyć składki ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

Czy kwota 14.000 zł stanowi podstawę do wyliczenia ewentualnych składek?

Kwota na ugodzie nie określa czy jest to kwota netto czy brutto w związku z tym czy kwotę do wypłaty pracownikowi należy pomniejszyć o ewentualny podatek i składki ZUS (dodam, że na ugodzie jest dopisane, że "powyższa kwota zostanie przekazana na rachunek bankowy powoda". Zgodnie z wcześniej analizowaną interpretacją nr IPPB4/4511-431/15-2/MS1 oraz artykułem, w którym powołujecie się Państwo na ww. interpretację kluczowym w tym rozważaniu był fakt, że na mocy ugody sądowej umowa została ostatecznie rozwiązana na mocy porozumienia stron. W artykule i wspomnianej interpretacji to ten fakt był decydującym o ewentualnym opodatkowaniu. Uznano, że jeśli decyzja o uchyleniu trybu dyscyplinarnego umowy i postanowieniu o rozwiązaniu na mocy porozumienia stron to nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy, na które powołuje się osoba wydająca odpowiedź do niniejszego pytania, a kodeksy cywilnego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX