Czy odpady gleby i ziemi oraz skał powstałe w trakcie procesu budowlanego mogą stracić status odpadu w procesie odzysku R12?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 stycznia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 1 września 2017 r.

PYTANIE

Czy odpady gleby i ziemi oraz skał powstałe w trakcie procesu budowlanego mogą stracić status odpadu w procesie odzysku R12 na podstawie pkt 22 załącznika do Ministra Środowiska z 11.05.2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami - dalej r.o.o.i.u.?

Skały będą kruszone w kruszarce mobilnej, która jest urządzeniem, a nie instalacją, a ziemia i gleba będą sortowane, mieszane i oczyszczane z zanieczyszczeń. Firma wykona stosowne badania w akredytowanym laboratorium i uzyska wszystkie wymagane certyfikaty i aprobaty dla wyrobów budowlanych. Moje wątpliwości budzi fakt, iż według załącznika nr 1 do ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach - dalej u.o. proces odzysku R12 jest tylko wstępnym procesem przetwarzania przed podaniem odpadów dalszym procesom odzysku R1-R11 i nie powinien występować jako samodzielny proces odzysku (zaryzykowałabym stwierdzenie, że pkt 22 załącznika do r.o.o.i.u. jest niezgodny z ustawą o odpadach). Co więcej nie jestem pewna, czy dla odpadów o kodzie 17 05 04 spełnione będą wymogi art. 14 u.o., gdyż dla tego rodzaju odpadów nie ma przepisów unijnych.

Czy we wniosku na uzyskanie pozwolenia na przetwarzanie odpadów powinna być zawarta informacja, iż wnioskodawca będzie się starał o utratę statusu odpadów?

Boję się, że w trakcie ewentualnej kontroli organów ochrony środowiska ich wykładnia prawna będzie inna i zostanie nam zarzucone, iż sprzedając według nas certyfikowane kruszywo wytworzone z odpadów, oddaliśmy odpad nieupoważnionym odbiorcom i zostanie nam naliczona kara administracyjna za składowanie odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX