Czy odpad odkamieniacza i wody nim zanieczyszczonej jest odpadem z instalacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 8 października 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W firmie X zostało zakupione urządzenie do czyszczenia kanałów chłodzących (form z wtryskarek). Problemem jest teraz odpad, który z tego powstanie, a mianowicie:

Opcja 1: do czyszczenia używany jest odkamieniacz (pH ok. 1), który po przemyciu kanałów jest zawracany. Woda do przepłukiwania kanałów w celu usunięcia z nich odkamieniacza jest również zawracana do urządzenia.

Czy odpad odkamieniacza i wody nim zanieczyszczonej to będzie odpad z instalacji? Nawiązując do pH to czy pod paletopojemnik, do którego odpad zostanie przeniesiony należy dokupić wannę ociekową kwasoodporną czy wystarczy, że pojemnik, w którym będzie ten odpad będzie miał gwarancję szczelności?

Opcja 2: można też neutralizować odkamieniacz wodorotlenkiem sodu. Proces ten może być przeprowadzony w urządzeniu (co nie jest zbyt polecane przez producenta z powodu reakcji egzotermicznej, która zajdzie po dodaniu NaOH) lub w osobnym pojemniku z PP - spowoduje to mniejsze problemy z odbiorem odpadu.

Czy taki proces można uznać za unieszkodliwianie odpadu? Czy będzie potrzebne zezwolenie na przetwarzanie? Czy taki proces w ogóle firmy mogą przeprowadzać na własną rękę? Jeżeli tak to czy taki odpad to będzie odpad z instalacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX