Czy odłączenie działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym z istniejącej księgi wieczystej i przyłączenie jej do innej księgi można traktować jako założenie księgi wieczystej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sanakiewicz Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 26 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy odłączenie działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym z istniejącej księgi wieczystej i przyłączenie jej do innej księgi wieczystej (prowadzonej dla nieruchomości zabudowanej na cele mieszkaniowe) można traktować jako założenie księgi wieczystej w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów – dalej u.p.p.u.w.?

W księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości niepodlegającej przekształceniu znajdowała się jedna działka, na której w 2023 r. oddano do użytkowania budynek mieszkalny oraz druga działka zabudowana budynkiem usługowym (pow. budynku usługowego znacznie przekraczała 30% pow. wszystkich budynków), zatem nieruchomość nie podlegała przekształceniu na podstawie u.p.p.u.w. Ten sam użytkownik wieczysty posiadał drugą nieruchomość, objętą inną księgą wieczystą, która w grudniu 2023 r. uległa przekształceniu w związku z oddaniem budynku mieszkalnego do użytkowania - na podst. art. 13 ust. 1 u.p.p.u.w. Dla obu działek dotychczas nie wydano zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Użytkownik wieczysty w styczniu 2024 r. połączył dwie działki zabudowane aktualnie budynkami mieszkalnymi w jednej księdze wieczystej.

Czy w opisanej sytuacji należy uznać, że przyłączenie działki, na której oddano do użytkowania budynek mieszkalny, do innej księgi wieczystej jest założeniem księgi wieczystej w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 u.p.p.u.w., a tym samym działka przeniesiona z innej księgi wieczystej do księgi podlegającej przekształceniu również stała się własnością użytkownika wieczystego z chwilą wpisania jej do tej księgi wieczystej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX