Czy oddanie składników w leasing sprzedającemu, u którego stanowić one będą środki trwałe, należy ująć jako leasing finansowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gientka Mikołaj
Odpowiedzi udzielono: 31 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. sprzedaje towary, a następnie nabywca oddaje te same składniki w leasing Spółce (sprzedającemu) - leasing zwrotny. Na transakcję składają się 2 etapy/umowy. Pierwszym etapem jest zbycie składnika przez jego dotychczasowego właściciela (spółkę) finansującemu, który następnie oddaje nabyte składniki do używania na zasadach leasingu operacyjnego podatkowo, a finansowego zgodnie z ustawą o rachunkowości, korzystającemu którym jest zbywca (spółka). Przedmiot umowy pozostaje pod kontrolą zbywcy, zmienia się tylko podmiot będący jego właścicielem. Umowa zawiera prawo do nabycia składnika przez korzystającego po jej zakończeniu, po cenie niższej od wartości rynkowej z dnia nabycia. Spółka stosuje przepisy ustawy o rachunkowości.

Czy pierwszy etap transakcji leasingu zwrotnego – u zbywcy (korzystającego) - ujmuje się tak samo, jak typową umowę sprzedaży, tj. ujmuje się w rachunku zysków i strat oraz księgach przychód ze sprzedaży towarów oraz koszt sprzedanych towarów?

Jeśli nie, to proszę o podanie sposobu ujęcia.

Czy oddanie składników w leasing sprzedającemu, u którego stanowić one będą środki trwałe, należy ująć w spółce jako leasing finansowy, tj. wartość początkową środka trwałego stanowić będzie m.in. wartość przedmiotu leasingu wynikająca z transakcji sprzedaży (na której mógł być realizowany zysk/strata przez spółkę (sprzedającego -korzystającego) oraz powstanie zobowiązanie prezentowane jako "inne zobowiązania finansowe"?

Czy zgodnie z zasadą przewagi treści ekonomicznej nad formą obie umowy powinny być traktowane dla celów księgowych łącznie i należy nie ujmować przychodów ze sprzedaży towarów oraz kosztu sprzedanych towarów?

Czy wartość początkowa środka trwałego nie powinna zawierać zrealizowanego zysku/straty przez spółkę na sprzedaży towarów (pierwszy etap leasingu zwrotnego)?

Czy zobowiązania z tytułu umowy winny być prezentowane jako zobowiązania z tytułu pożyczek?

Czy też należy jeszcze inaczej ująć w księgach i sprawozdaniu opisaną operację?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX