Czy odbiornik ścieków został prawidłowo określony biorąc pod uwagę, że betonowe płyty ażurowe nie są szczelne, a jedynie służą przeciwdziałaniu wymywania gruntu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 27 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2015 r. starosta udzielił spółce pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód obejmujące wprowadzanie oczyszczonych ścieków bytowych z oczyszczalni o RLM poniżej 2000 poprzez istniejący kanał otwarty do wód (rzeki). Kanał ten jest w rzeczywistości rowem o długości 70 m umocnionym na dnie i na skarpach betonowymi płytami ażurowymi bez dodatkowego uszczelnienia w postaci folii czy betonu uchodzącym do rzeki. Rów ten służy wyłącznie odprowadzaniu ścieków. Warunki odprowadzania ścieków w zakresie ich jakości w pozwoleniu określono jak dla ścieków z oczyszczalni poniżej 2000 RLM odprowadzanych do wód (BZT5 do 40 mg/l, ChZT do 150 mg/l, zawiesina do 50 mg/l).

Czy w tej sytuacji odbiornik ścieków został prawidłowo określony biorąc pod uwagę, że betonowe płyty ażurowe nie są szczelne, a jedynie służą przeciwdziałaniu wymywania gruntu?

Czy dla określenia pierwszego odbiornika ścieków znaczenie ma szczelność rowu (kanału otwartego) czy może fakt, że jednak na tak krótkim odcinku i tak ścieki są faktycznie wprowadzane do wód, gdyż nie są w stanie wsiąknąć na odcinku 70 m rowu?

Pytanie jest szczególnie ważne w kontekście prawidłowości określenia wymogów jakościowych dla ścieków, bowiem gdyby uznać, że pierwszym odbiornikiem jest rów (ziemia), parametry te powinny być zaostrzone.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX