Czy od znaku towarowego spółka powinna rozpoznać rezerwę na podatek odroczony, alokując w całości skutki tego ujawnienia na wynik finansowy roku 2021?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 25 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka komandytowa w sprawozdaniu finansowych za 2021 rok, jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych (od maja 2021 r.) w latach ubiegłych nie mogła rozpoznawać podatku odroczonego z uwagi na brak statusu podatnika podatku dochodowego. W okresie kiedy spółka nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, wprowadziła do ksiąg rachunkowych znak towarowy, który podatkowo został w całości umorzony/skonsumowany przed 2021 rokiem. Z kolei wartość bilansowa znaku towarowego nadal podlega amortyzacji bilansowej, a jego wartość jest istotna.

Czy od wyżej opisanego znaku towarowego spółka powinna rozpoznać rezerwę na podatek odroczony alokując w całości skutki tego ujawnienia na wynik finansowy roku 2021?

Czy też powinna uznać, że różnica pomiędzy wartością bilansową a podatkową tego znaku towarowego ma charakter trwały (z uwagi na fakt, iż podatkowo znak został w całości zamortyzowany/skonsumowany przed uzyskaniem przez spółkę statusu podatnika) a w związku z tym nie ma podstaw do rozpoznania podatku odroczonego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX