Czy od uzyskania opinii konserwatora zabytków dla terenów objętych postępowaniem o wpis do rejestru zabytków można uzależniać wydanie decyzji zezwalającej na usunięcie zieleni?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawroński Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 14 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do organu (prezydent miasta x) wpłynął wniosek wydanie zezwolenia na usunięcie zieleni z terenu, gdzie wszczęto z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków. W obwieszczeniu konserwatora zabytków zawarta jest informacja, że zgodnie z art. 10a ust. 1-2 u.o.z.o.z. od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku. Zakaz ten dotyczy także robót budowlanych objętych pozwoleniem na budowę albo zgłoszeniem, a także działań określonych w innej decyzji pozwalającej na ich prowadzenie. Jednocześnie zgodnie z decyzją SKO GD/1511/21 z 27.11.2023 r., odnoszącej się do tożsamej sytuacji, Prezydent Miasta pozostaje właściwy w sprawie zezwolenia na usunięcie drzew z terenu, gdzie wszczęto postępowanie o wpis do rejestru zabytków.

Czy uzyskanie opinii konserwatora zabytków dla terenów objętych postępowaniem o wpis do rejestru zabytków jest obligatoryjne? Czy zgodnie z obowiązującymi zapisami prawa można uzależniać od niej wydanie decyzji zezwalającej na usunięcie zieleni zgodnie z zapisami ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody oraz ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U z 2024 r. poz. 572)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX