Czy od 2021 r. firma sprzedająca łożyska: samochodowe, do maszyn, uniwersalne oraz smary do maszyn, będzie mogła opodatkować przychody ryczałtem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 15 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w świetle znowelizowanych przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od 2021 roku, firma handlowa zajmująca się sprzedażą towarów takich jak łożyska samochodowe, łożyska do maszyn, łożyska uniwersalne oraz smary do maszyn i uszczelnienia (simmeringi itp.), będzie miała prawo do rozliczania podatku dochodowego na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28)?

Zwracam uwagę, że łożyska samochodowe są sprzedawane w minimalnym zakresie, a na fakturach zawsze ujmujemy kod łożyska, ale nie opis do czego może służyć. Po numerze można w katalogach producenta znaleźć, które z łożysk jest uniwersalne, a które np. typowo samochodowe. Jednocześnie zaznaczam, że w zakresie podatku VAT, otrzymaliśmy informację, że jeśli łożyska sprzedawane przez nas są objęte kodem CN 8483 (a tak pisze producent na swoich fakturach przy wszystkich łożyskach) – to nie wchodzą do GTU_07, bo to inny kod CN, gdyż chodzi o rodzaj wyrobu, a nie jego wykorzystaniem. Nie znamy pobudek nabywcy, więc kierujemy się właściwością i rodzajem wyrobu, a nie jego zastosowaniem u nabywcy i przez to nie ewidencjonujemy kodu GTU_07 przy sprzedaży łożysk. Pojawiają się jednak inne interpretacje, (nawet w pytaniach na Lex), które traktują każde pojedyncze łożysko jako potencjalną część koła, które jest w CN 8701-8708 i idąc tym tokiem, każde łożysko powinno być objęte kodem GTU_07 na wszelki wypadek.

Czy powinniśmy zmienić nasze postępowanie? Jeśli będziemy musieli zmienić podejście, to czy gdy nasza firma będzie miała jednak obowiązek wykazywać GTU_-07, to czy to nie zaważy na prawie do podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX