Czy oczyszczalnia ścieków powinna posiadać decyzję na przetwarzanie nieczystości ciekłych odebranych w wyniku opróżniania zbiorników bezodpływowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 sierpnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 7 stycznia 2022 r.

PYTANIE

Zleceniobiorca (spółka komunalna) świadczy usługi polegające na odbiorze nieczystości ciekłych zgromadzonych w zbiornikach bezodpływowych znajdujących się na terenie nieruchomości. Usługi są świadczone na podstawie decyzji zezwalającej na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych oraz w oparciu o obowiązującą uchwałę Rady Miejskiej w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, a także zgodnie z przepisami ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2021 r. poz. 888) – dalej u.u.c.p.g. oraz przepisami wykonawczymi. Odebrane nieczystości ciekłe transportuje i zagospodarowuje w oczyszczalni ścieków będącej jego własnością. Nieczystości ciekłe wprowadzane są bezpośrednio do zlewni.

Czy oczyszczalnia ścieków (zlewnia) powinna posiadać decyzję na przetwarzanie nieczystości ciekłych odebranych w wyniku opróżniania zbiorników bezodpływowych?

Czy wystarczy tylko pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie oczyszczonych ścieków do wód?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX