Czy obywatelka Rosji, która pobiera zasiłki celowe, może zostać objęta ubezpieczeniem zdrowotnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 14 października 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 13 stycznia 2020 r.

PYTANIE

Klientką pomocy społecznej (osoba samotna) jest obywatelką Rosji i posiada zezwolenie na pobyt na terenie RP ze względów humanitarnych do dnia 0.01.2021 r. (karta pobytu). W Polsce przebywa blisko od 30 lat. Jednocześnie od 2009 r. korzysta co miesiąc z zasiłków celowych zgodnie z art. 5a ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.).

Ww. z uwagi na ukończenie 60 roku życia została wyrejestrowana z PUP i utraciła prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Zwróciła się z wnioskiem do OPS o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym. W ocenie tutejszego organu zgodnie z art. 54 ustawy z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1373 ze zm.) ww. nie może zostać objęta ubezpieczeniem zdrowotnym na okres 90 dni.

Wobec powyższego, w oparciu o jakie przepisy prawa ww. przysługuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej?

Z uwagi na wiek klientki jej schorzenia somatyczne ww. będzie osobą niezdolną do pracy, a jednocześnie nie nabyła uprawnień do świadczeń emerytalnych z systemu ubezpieczenia społecznego.

Jakie działania winien podjąć ośrodek, którego możliwości udzielenia pomocy wyznacza art. 5a ustawy o pomocy społecznej?

Czy jedyną opcja jest deportacja klientki do kraju pochodzenia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX