Czy obowiązek sporządzania i składania informacji ORD-W1 przez polską spółkę dotyczy nierezydentów tylko wtedy, gdy przebywają w Polsce ponad 183 dni?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 2 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak rozumieć zapisy art. 82a § 1. pkt 1 (w związku z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innymi ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, może to mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób otrzymujących wynagrodzenie), że wypłata wynagrodzenia na rzecz nierezydenta MOŻE MIEĆ wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób otrzymujących wynagrodzenie?

Przyjmijmy, że dotyczy to UPO polsko-hiszpańskiej. Świadczącym pracę na rzecz polskiej spółki jest hiszpański nierezydent - osoba fizyczna. Wypłacającym wynagrodzenia za jego świadczenie pracy na rzecz polskiej spółki jest jego pracodawca hiszpański-nierezydent. Pracownik zawarła z hiszpańskim pracodawcą porozumienie w sprawie oddelegowania (,,assigment letter").

Czy obowiązek sporządzania i składania do US informacji ORD-W1 przez polską spółkę dotyczy osób fizycznych będących nierezydentami (pracowników nierezydenta) tylko wtedy gdy przebywają w Polsce ponad 183 dni? Czy również wtedy, gdy przebywają krócej gdy wykonują pracę na rzecz tej polskiej spółki, bo w danym roku kalendarzowym mogą w późniejszym okresie przekroczyć ten limit dni pobytu w kraju (skutkujący opodatkowaniem dochodu z pracy najemnej w Polsce) u tej samej lub innej polskiej spółki? Czy obowiązek składania ORD-W1 w 2022 r. został utrzymany w mocy, bo wzór ORD-W1 jest nieaktualny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX