Czy obowiązek przetwarzania odpadów w najbliżej położonych miejscach, w których mogą być przetworzone, stanowi podstawę do zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kardas Bartłomiej
Odpowiedzi udzielono: 10 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka komunalna (której właścicielem jest w 100% gmina), realizuje działalność w zakresie zbierania i zagospodarowania odpadów. Dla realizacji powyższej działalności gmina udzieliła zamówienia w trybie in-house. Spółka wykonuje zamówienie w zakresie zagospodarowania odpadów poprzez przekazanie ich do Instalacji (dawniej Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych - RIPOK). W latach poprzednich spółka mogła przekazywać odpady wyłącznie do instalacji w regionie zagospodarowania odpadów określonym przez wojewódzki plan gospodarki odpadami. Po zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 19.07.2019 r., nie ma już obowiązku przekazywania odpadów do instalacji w danym regionie gospodarki odpadami. Jednak zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy o odpadach stanowi, że "odpady które nie mogą być przetworzone w miejscu ich powstania, przekazuje się, uwzględniając hierarchię sposobów postępowania z odpadami oraz najlepszą dostępną technikę, o której mowa w art. 207 ustawy z 27.04.2001 r. - Prawo ochrony środowiska, lub technologię, o której mowa w art. 143 tej ustawy, do najbliżej położonych miejsc". Instalacja, którą wskazuje spółka, jest położona najbliżej miejsca powstania odpadów komunalnych zagospodarowanych przez spółkę.

Czy spółka jest obowiązane do udzielenia zamówienia na zagospodarowanie odpadów w trybie przetargowym, czy może udzielić zamówienia z wolnej ręki, czy też może korzystać z usług dotychczasowej instalacji na zwykłych zasadach tzn. bez stosowania trybu przetargowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX