Czy obornik, gnojowica mogą być wykorzystywane w biogazowni rolniczej, czy stanowią one odpad?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 18 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy obornik, gnojowica, materiał kat. 2 i 3 (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1774/2002) mogą być wykorzystywane w biogazowni rolniczej, czy stanowią one odpad?

Czy starosta wydając zezwolenie na przetwarzanie odpadów w biogazowni rolniczej powinien w/w ująć jako odpady, nadać im kod odpadowy?

W/w zostały wskazane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 października 2023 r. w sprawie szczegółowej listy substratów możliwych do wykorzystania w biogazowni rolniczej - dalej r.l.s.

Czy powinny zostać wymienione w zezwoleniu jako substraty (ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu - dalej u.b.r.) i nie będą podlegały przepisom ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach - dalej u.o., stanowią produkt uboczny z mocy prawa, o którym mowa w art. 10, art. 11 u.o.?

W biogazowni będzie przetwarzany również odpad 02 02 04 i on został wskazany we wniosku jako odpad.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX