Czy obniżenie terenu można potraktować jako urządzenie wodne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 listopada 2019 r.
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2019 r.

PYTANIE

Do organu wpłynął wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzania wód opadowych i roztopowych z terenu kompleksu należącego do wnioskodawcy (jednostki organizacyjnej podporządkowanej Ministrowi Obrony Narodowej). Jak wynika z dołączonej do wniosku dokumentacji odprowadzanie miałoby następować z terenów utwardzonych, placów, dachów i części terenów zielonych za pośrednictwem istniejącego wylotu do ziemi - "obniżenia terenu". Jak wynika z ewidencji gruntów i budynków na działce tej znajdują się jedynie użytki takie jak: Bi, Lzr-PsV, PsV. Zgodnie z art. 35 ust. 3 pkt 7 pr.wod. usługą wodną będzie odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast do wód lub do urządzeń wodnych.

Czy odprowadzanie wód opadowych i roztopowych istniejącym urządzeniem wodnym pomimo, że końcowym odbiornikiem jest "obniżenie terenu" można traktować jako odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do urządzenia wodnego?

Czy takie odprowadzanie wód opadowych i roztopowych nie może być traktowane jako usługa wodna i powinno zostać zaklasyfikowane jako szczególne korzystanie z wód - korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX