Czy obecnie obowiązujące przepisy ograniczają ilość odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych do przetworzenia w instalacjach termicznego przekształcania odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mając na uwadze wykreślenie art. 35b i 35c z ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797 z późn. zm.) – dalej u.o., czy obecnie obowiązujące przepisy ograniczają ilość odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych (np. RDF) do przetworzenia w instalacjach termicznego przekształcania odpadów?

Czy zważywszy na wskazane wyżej zmiany w Ustawie o odpadach, zapisy w aktualnym WPGO w zakresie planowanych mocy przerobowych określające roczną ilość spalanych odpadów dla danej instalacji, stanowią wiążące ograniczenie?

Czy utrzymanie w Krajowym Planie Gospodarowania Odpadami zapisu o 30% poziom odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych przekazywanych do termicznego przetwarzania jest wciąż wiążące dla takich instalacji?

Jaki status ma KPGO oraz WPGO – czy są one wiążącymi przepisami prawnymi?

W szczególności, czy WPGO można uznać za akt prawa miejscowego?

Czy fakt, że w zarówno w WPGO są podane jedyne planowane moce przerobowe określające roczną ilość spalanych odpadów dla danej instalacji, powoduje, że te moce mogą w praktyce mieć inne wielkości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX