Czy obciążanie pracownika wydatkami za czynsz i media mieszkań wynajmowanych od osób trzecich przez pracodawce podlega stawce zw?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2015 r.
Autor odpowiedzi: Twardoch Sebastian
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2014 r.

PYTANIE

Podatnik (agencja pracy tymczasowej) bierze w najem mieszkania od osób trzecich, które następnie wynajmuje odpłatnie swoim pracownikom. Celem tej transakcji jest ułatwienie pracownikom agencji świadczenie pracy dla klientów agencji, do których są oddelegowywani. Ich zakłady pracy położone są w różnych miejscowościach. Podatnik bierze w najem mieszkania, które są położone w tych miejscowościach, w których pracownicy świadczą pracę dla klientów agencji. Podatnik oprócz kosztów najmu mieszkań ponosi również inne wydatki związane z eksploatacją mieszkań przez pracowników (media, telefon, miejsca parkingowe). W umowie najmu zawartej pomiędzy agencją a pracownikami wskazano, że czynsz najmu ustalany będzie każdorazowo po zakończeniu każdego miesiąca i jego wysokość wyliczana będzie na podstawie wydatków, które pracodawca poniósł w związku z wynajmem mieszkania, przypadających na jednego pracownika. Wygląda to tak, że na koniec miesiąca pracodawca sumuje takie wydatki jak czynsz najmu, media, parking, telefon (kwoty netto wydatków) i dzieli je proporcjonalnie na każdego pracownika, ustalając w ten sposób czynsz najmu dla pracownika przypadający do zapłaty w danym miesiącu. Pracodawca wystawia fakturę dla każdego pracownika. W tytule wpisuje "czynsz najmu". Podaje wyliczoną w ww. sposób kwotę. Dla kwoty tej stosuje zwolnienie z opodatkowania VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.

Czy postępowanie pracodawcy jest prawidłowe?

Czy może zastosować stawkę "zw" dla całej kwoty, którą obciąża pracownika?

Czy też powinien refakturować na pracownika poszczególne wydatki (czynsz, media, telefon), stosując stawkę VAT właściwą dla danego rodzaju wydatku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX