Czy o przekazaniu wizerunku dziecka może zdecydować jedynie jego opiekun prawny, a organizator rodzinnej pieczy zastępczej nie ma w tym względzie żadnego obowiązku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 29 czerwca 2023 r.

PYTANIE

Dziecko z uregulowaną sytuacją prawną zostało zgłoszone do przysposobienia.

Do zgłoszenia załączono opinie, o których mowa w art. 139a ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz dokumentację, o której mowa w art. 38a ust. 1 przywołanej ustawy.

Ponadto, do dobrej praktyki współpracy z ośrodkiem adopcyjnym należy przekazywanie również poniższych dokumentów:

1) karta dziecka, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2015 r. w sprawie wzoru kwestionariusza wywiadu adopcyjnego oraz wzoru karty dziecka, w tym metryki prowadzenia sprawy,

2) informacja opiekunów i informacja dziecka (powyżej 13-letniego) o zgodzie lub jej braku na poszukiwanie rodziny adopcyjnej (wg wzorów przekazanych przez ośrodek adopcyjny). Dokumenty te również zostały przekazane. W związku z ostatnią nowelizacją ustawy, przekazane zostały również dane o pochodzeniu etnicznym dziecka i jego wyznaniu, które w ocenie organizatora mieszczą się w zakresie art. 38a ust. 1 pkt 2 ustawy.

W odpowiedzi ośrodek adopcyjny poinformował o konieczności dostarczenia wizerunku dziecka. Zdaniem organizatora, ustawa nie mówi o możliwości przekazania wizerunku dziecka przez organizatora, a jedynie o możliwości przetwarzania takiego wizerunku przez ośrodki adopcyjne. Co więcej, wizerunek dziecka zdaje się nie mieścić w zakresie art. 38a, który precyzyjnie określa rodzaj przekazywanej dokumentacji.

Czy o przekazaniu wizerunku dziecka może zdecydować jedynie jego opiekun prawny, a organizator rodzinnej pieczy zastępczej nie ma w tym względzie żadnego obowiązku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX