Czy o niemożliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej można mówić jedynie w przypadku istnienia barier technicznych, czy również ekonomicznych, powodujących niewspółmierność kosztów przyłączenia w stosunku do kosztów całej inwestycji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Smaga Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 8 kwietnia 2015 r.

PYTANIE

Kwestię odprowadzania ścieków regulują r.w.t. oraz art. 5 u.o.c.p.g. Zasadą wyrażoną w § 26 ust. 1 r.w.t. jest, aby działka budowlana przewidziana pod zabudowę, miała zapewnioną możliwość przyłączenia uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do m.in. sieci kanalizacyjnej. Brak stosownej infrastruktury nie stoi jednak na przeszkodzie realizacji zabudowy działki, gdyż w treści rozporządzenia są rozwiązania o charakterze zamiennym. Zgodnie z § 26 ust. 3 r.w.t. w razie braku warunków przyłączenia działki przewidzianej pod zabudowę mieszkalną do sieci m.in. kanalizacyjnej, dopuszcza się korzystanie z rozwiązań przewidujących zastosowanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Zgodnie zatem z regulacjami z zakresu pr. bud. możliwe jest zastąpienie podłączenia do sieci kanalizacyjnej zastosowaniem przydomowej oczyszczalni ścieków w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci. Z kolei art. 5 ust. 1 pkt 2 u.o.c.p.g. stanowi, iż właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w przydomową oczyszczalnię ścieków; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków. Rozporządzenie nie precyzuje na czym ma polegać brak możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci. W hipotetycznym stanie faktycznym, zgodnie z wydanymi warunkami przez PWiK istnieje techniczna możliwość przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjno- sanitarnej tłocznej. Wykonanie odcinka kanalizacji sanitarnej tłocznej i późniejsza eksploatacja przydomowej przepompowni ścieków będzie wyższa aniżeli koszt wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków.

Czy o niemożliwości przyłączenia do sieci możemy mówić jedynie w przypadku istnienia barier technicznych, czy również ekonomicznych, powodujących niewspółmierność kosztów przyłączenia w stosunku do kosztów całej inwestycji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX