Czy nowy zakład, który wykorzystuje istniejące zaplecze, po zmianie branży powinien być opiniowany przez rzeczoznawców w zakresie higieniczno-sanitarnym i p.poż.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 21 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor zakupił nieruchomość zabudowaną halą produkcyjną oraz budynkami: administracyjnymi i magazynowymi. Poprzedni właściciel prowadził działalność w zakresie produkcji konstrukcji stalowych. Inwestor w hali produkcyjnej zamontował dwie instalacje do przetwarzania odpadów gumowych. Wykonał kominy o konstrukcji stalowej o wysokości około 13,0 m oraz wykonał silosy o konstrukcji stalowej. Inwestor utrzymuje, że nie wykonał żadnych robót budowlanych przy montażu linii technologicznej, a jedynie dokonał montażu przedmiotowych instalacji. Inwestor uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzję o warunkach zabudowy. Inwestor nie dokonywał żadnych zgłoszeń ani nie uzyskał żadnych pozwoleń w wydziale architektury.

Czy w opisanym przypadku inwestor dokonał zmiany sposobu użytkowania istniejącej hali na halę produkcyjną, w której zostały zamontowane dwie instalacje technologiczne do przetwarzania odpadów z art. 71 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., czy też dokonał samowolnej przebudowy i rozbudowy istniejącej hali z art. 48 pr. bud.?

Czy co do zasady powstały nowy zakład, który wykorzystuje istniejące zaplecze socjalne i administracyjne, po zmianie branży powinien być opiniowany przez rzeczoznawców w zakresie higieniczno-sanitarnym i zabezpieczeń p.poż.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX