Czy nowy dzierżawca zbiornika powstałego w wyniku piętrzenia wód rzeki za pomocą istniejącego jazu musi uzyskać nowe pozwolenie wodnoprawne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2015 r.

PYTANIE

Starosta udzielił w 2009 r. dla PZW pozwolenia wodnoprawnego na piętrzenie wód rzeki za pomocą istniejącego kozłowego jazu piętrzącego oraz na pobór i zrzut wody na potrzeby zbiornika wodnego do rzeki. Pozwolenie to obowiązuje do 2029 r. Zbiornik ten położony był na gruntach Skarbu Państwa, które od ok. 2 lat należą do gminy, czyli gmina jest obecnie właścicielem zbiornika. Gmina chce wydzierżawić ten zbiornik innej osobie.

Czy w takim przypadku możliwe jest zastosowanie art. 134 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., tj. przejęcia praw i obowiązków wynikających z tego pozwolenia przez następcę prawnego zakładu - PZW (obecny użytkownik zbiornika)?

Czy też po podpisaniu umowy dzierżawy z gminą nowy dzierżawca będzie musiał uzyskać nowe pozwolenie wodnoprawne na korzystanie z wody rzeki na potrzeby tego zbiornika, a to wydane w 2009 r. dla PZW wygaśnie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX