Czy niezależnie od tego czy będzie to sprzeciw fakultatywny czy obligatoryjny wnioskodawca nie będzie zobowiązany do ponoszenia opłat?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do Burmistrza wpłynęło zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa. Zgłoszenie nie zawierało rysunku. Organ wezwał do przedłożenia rysunku lub mapy. Zgłaszający nie uzupełnił zgłoszenia o brakujące dokumenty. Po przeprowadzeniu oględzin organ ustalił, że zgłoszone drzewo to dąb szypułkowy o obwodzie pnia na wysokości 5 cm – 200 cm. Ze względu na przesłanki obligatoryjne organ wniósł sprzeciw (art. 83f ust. 1 pkt 15 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p.). Zgłaszający po otrzymaniu sprzeciwu wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia. Drzewo jest zdrowe i nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 86 ust. 1 u.o.p. do zwolnienia z opłaty. Artykuł 83f ust. 8 u.o.p. stanowi, że organ może w terminie 14 dni od dnia oględzin wnieść sprzeciw. Natomiast art. 83f ust. 16 u.o.p. mówi o wydaniu ostatecznej decyzji administracyjnej, o której mowa w ust. 8. Jak stwierdził NSA w wyroku z dnia 28.07.2021 r., III OSK 4153/21 przeprowadzenie oględzin jest więc obligatoryjne, bowiem dopiero od dnia ich przeprowadzenia rozpoczyna się bieg terminu 14-dni uprawniającego organ do zgłoszenia sprzeciwu. A contrario należy przyjąć, że nieprzeprowadzenie oględzin w wyznaczonym przez ustawę terminie powoduje, iż termin do zgłoszenia sprzeciwu w ogóle nie rozpoczyna biegu. Do przeprowadzenia oględzin organ jest więc zobowiązany niezależne od tego, czy wniesie sprzeciw obligatoryjny czy fakultatywny. W związku z czym, w przypadku również sprzeciwu obligatoryjnego organ w drodze decyzji administracyjnej wniesie sprzeciw. Czyli art. 83f ust. 8 u.o.p. będzie miał również zastosowanie. Decyzja sprzeciwu będzie oparta także na art. 83f ust. 8 u.o.p. Biorąc pod uwagę systematykę art. 83f ust. 14 i 15 u.o.p. wydaje się, że wniesienie sprzeciwu następuje dopiero po przeprowadzeniu oględzin. I w sytuacji, gdy strona np. nie uzupełniła zgłoszenia, organ musi wnieść sprzeciw.

Czy w związku z powyższym niezależnie od tego czy będzie to sprzeciw fakultatywny czy obligatoryjny wnioskodawca nie będzie zobowiązany do ponoszenia opłat?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX