Czy niezałączenie geotechnicznych warunków posadawiania na etapie wydawania pozwolenia na budowę skutkuje stwierdzeniem nieważności pozwolenia na budowę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Smaga Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 30 kwietnia 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciel nieruchomości X wystąpił na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. o stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej przez starostę na działce Y. Starosta wydając przedmiotową decyzję zatwierdził dokumentację projektową, która nie zawierała geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych, które jak wynika z przepisów r.g.w., powinny zostać określone dla obiektów budowlanych. Projektant powołuję się na "jakąś" opinię geologa, która nie została dołączona do projektu budowlanego. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że w wyniku wykonanych dotychczas robót realizowanych w oparciu o ww. projekt budowlany uszkodzony został obiekt na działce X, który został doprowadzony tym samym do awaryjnego stanu technicznego. Właściciel działki X uważa, że brak przedmiotowych geotechnicznych warunków posadawiania na etapie wydawania pozwolenia na budowę mógł uniemożliwić prawidłowe wykonania projektu budowlanego, a co za tym idzie prawidłową realizację inwestycji.

W ocenie właściciela X, brak przedmiotowych dokumentów na etapie wydawania pozwolenia na budowę powinien być rozpatrywany jako wada skutkująca stwierdzeniem nieważności pozwolenia na budowę i stanowi rażące naruszenie prawa materialnego, dlatego też Wojewoda winien wszcząć postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności.

Czy właściciel działki X ma rację w przedmiotowej sprawie i czy w tym stanie niniejszy wniosek należy uznać za uzasadniony?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX