Czy niewypłacenie przez spółkę dywidend w ustalonym terminie powoduje powstanie przychodu do opodatkowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 sierpnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 19 września 2011 r.

PYTANIE

Spółka z o.o. sporządziła sprawozdanie finansowe za zeszły rok, w którym wykazała zysk netto. Zysk ten został uchwałą wspólników przeznaczony częściowo na kapitał zapasowy a częściowo do podziału między wspólników w proporcji posiadanych udziałów tj. 50%, 48% i 2%. Żeby nie pogorszyć płynności finansowej spółki wspólnicy uchwalili, że wypłata dywidend będzie następować w ratach a termin płatności pierwszej z nich został określony jako 30 czerwca tego roku. Półtora miesiąca po podjęciu ww. uchwały została podpisana z bankiem umowa kredytu długoterminowego na 10 lat na zakup nieruchomości dla spółki. Bank przyjął zabezpieczenie kredytu w formie hipoteki, cesji polisy ubezpieczeniowej tej nieruchomości oraz weksla od spółki zabezpieczonego podpisami dwóch członków zarządu. Jako dodatkowego zabezpieczenia kredytu bank zażądał podporządkowania wierzytelności dwóch z trzech wspólników wynikającej z niewypłaconych jeszcze dywidend (chodzi o wspólników z wyższymi udziałami). Została podpisana wielostronna umowa podporządkowania, której stronami byli: spółka (dłużnik), dwóch wspólników (wierzyciele podporządkowani) oraz bank. W umowie tej wspólnicy zobowiązali się nie żądać wypłaty dywidend za zeszły rok, a spółka zobowiązała się nie wypłacać tych dywidend do końca trwania umowy kredytowej.

Czy spółka powinna obciążać się podatkiem dochodowym z tytułu nieodpłatnego korzystania z obcego kapitału mimo, że niewypłacone dywidendy stanowią formę zabezpieczenia kredytu?

Czy w takiej sytuacji jeśli bank zażądał zatrzymania dywidend dwóch z trzech wspólników trzeba by przekazać całość zysku na kapitał zapasowy czy jednemu wspólnikowi można wypłacić jego część dywidendy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX