Czy nieprzekraczanie ilości pobieranej wody z ujęcia ustalonej w pozwoleniu wodnoprawnym należy zakwalifikować do obowiązków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład posiada wydane w 2019 roku pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych do celów zbiorowego zaopatrzenia. Obecnie zwrócił się z wnioskiem o wygaszenie pozwolenia z 2018 roku (zakład zrzekł się pozwolenia) i udzielenie nowego. Nowe pozwolenie będzie różnić się od dotychczasowego jedynie ilością studni – dodają nową. Wielkość poboru nie ulega zmianie – nawet nie może ze względu na zapisy warunków regionu. Zgodnie z informacjami przedstawionymi w operacie wodnoprawnym pobór wód w latach 2019 i 2020 przekraczał maksymalną ilość roczną określoną w pozwoleniu z 2018 roku.

Czy należy zastosować przepisy art. 399 ust. 2 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr.wod.?

Czy nieprzekraczanie ilości pobieranej wody z ujęcia ustalonej w pozwoleniu wodnoprawnym należy zakwalifikować do obowiązków?

Nadmieniam, że nie mają zastosowania przepisy art. 396 pr.wod., gdyż zakład zwraca się z wnioskiem o taką ilość wody, która jest zgodna z warunkami regionu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX