Czy nieprowadzenie robót budowlanych na skutek wstrzymania wykonania decyzji jest pojęciem tożsamym z przerwaniem budowy na okres dłuższy niż 3 lata?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mikołajewska-Janiaczyk Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy nieprowadzenie robót budowlanych na skutek wstrzymania wykonania decyzji wydanego na podstawie art. 159 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096) - dalej k.p.a. jest pojęciem tożsamym z przerwaniem budowy na okres dłuższy niż 3 lata, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202) – dalej pr. bud.?

Czy inwestor może realizować przedmiotową inwestycję na podstawie przedmiotowego pozwolenia na budowę, czy też pozwolenie wygasło, ponieważ przez okres dłuższy niż trzy lata inwestor nie realizował inwestycji?

Należy jednak zaznaczyć, że budowa nie była realizowana na skutek decyzji administracyjnej, a nie na skutek opieszałości inwestora. Prezydent udzielił inwestorowi pozwolenie na budowę budynków wielorodzinnych. Inwestor rozpoczął realizację inwestycji. Na skutek wniesionych skarg wojewoda wstrzymał wykonanie decyzji prezydenta i stwierdził nieważność decyzji organu I instancji. Decyzja wojewody została uchylona przez GINB w Warszawie. Następnie WSA w Warszawie oraz NSA w Warszawie utrzymało w mocy decyzję GINB (decyzja o pozwoleniu na budowę pozostała w obrocie prawnym).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX