Czy nieodpłatne przejęcie wybudowanych przez dzierżawcę obiektów budowlanych po zakończeniu dzierżawy doprowadzi do powstania przychodu podatkowego właściciela nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2014 r.
Autor odpowiedzi: Klemens Dominik
Odpowiedzi udzielono: 11 lutego 2014 r.

PYTANIE

Firma wykonująca usługi opodatkowane (spółka), wydzierżawiła na czas nieokreślony grunt pod inwestycje w nieruchomości w celu rozwoju działalności firmy. W umowie dzierżawy jest ogólny zapis, że nakłady inwestycyjne na ww. wydzierżawionym gruncie zostaną rozliczone w momencie rozwiązania umowy, bez doprecyzowania wg jakiej wartości i w jaki sposób. Nakłady dotyczyły nieruchomości, tj wybudowania budynków i budowli.

1. Czy wydzierżawiający, który zgodnie z prawem cywilnym jest właścicielem gruntu i teoretycznie wybudowanych na nim obiektów, który musi płacić od tych nowych nieruchomości podatek od nieruchomości, uzyskał przysporzenie (przychód podatkowy) dla celów podatkowych w postaci wybudowanych przez obcy podmiot (dzierżawcę) nieruchomości? Czy dzierżawca ma prawo amortyzować podatkowo ww. nieruchomości jako inwestycje na obcym środku trwałym?

Umowa dzierżawy nie uległa rozwiązaniu.

2. Nakłady budowlane zgodnie z prawem cywilnym stanowią własność wydzierżawiającego właściciela gruntu. "Ogólne" określenie zwrotu nakładów po rozwiązaniu umowy jest nieprecyzyjne i może nigdy nie wejść w życie.

Czy w takim przypadku nieodpłatny przychód u właściciela gruntu nie należałoby określić np. w wysokości rynkowego czynszu z wynajmu obiektu jaki powstał z nakładów budowlanych, które z mocy prawa stały się jego własnością jako właściciela gruntu skoro nie nastąpiło rozwiązanie umowy (i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle nastąpi)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX