Czy niemiecka spółka jest zobowiązana rozliczyć VAT od usług budowlanych wykonanych przez fińską spółkę na zasadzie odwrotnego obciążenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 20 lutego 2017 r.

PYTANIE

Polski inwestor (firma A), będący czynnym podatnikiem VAT, zlecił spółce B, mającej siedzibę w Niemczech, jako generalnemu wykonawcy wykonanie w 2017 r. w Polsce usług budowlanych, wymienionych w załączniku nr 14 do u.p.t.u. Niemiecka spółka B jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT, ale nie posiada w Polsce ani siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o VAT. Spółka B podzleciła wykonanie ww. usług budowlanych spółce C, mającej siedzibę w Finlandii, która również nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Fińska spółka C spełnia kryteria definicji podatnika w rozumieniu art. 15 u.p.t.u. i nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u. Spółka fińska nie jest w Polsce zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

Czy niemiecka spółka B jest zobowiązana rozliczyć VAT od usług budowlanych wykonanych przez fińską spółkę C na zasadzie odwrotnego obciążenia, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 u.p.t.u., skoro zabrania jej tego art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. a) i b) tiret drugie u.p.t.u.?

Innymi słowy: czy niemiecka spółka B jest zobowiązana zastosować art. 17 ust. 1 pkt 8 u.p.t.u., skoro nie spełnia kryterium określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. a) i lit. b) tiret drugie u.p.t.u.? Artykuł 17 ust. 1 pkt 4 lit. a) i lit. b) tiret drugie u.p.t.u. pozwala rozliczać VAT od usług związanych z nieruchomościami, a więc także usług budowlanych, na zasadzie odwrotnego obciążenia nabywanych od podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, tylko wtedy, gdy usługobiorcą jest "podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju". Problem w tym, że niemiecka spółka B nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX