Czy nie należy wszczynać postępowania w sprawie ustalenia opłaty, ponieważ obywatele białoruscy nie posiadają rodzaju pobytu wskazanego w art. 5 ust. 1 u.w.r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 13 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dziecko pochodzenia białoruskiego zostało umieszczone na kilka dni w rodzinie zastępczej prowadzącej funkcję pogotowia (umieszczenie interwencyjne). Organ wystąpił do wojewody z zapytaniem o rodzaj pobytu rodziców obywatelstwa białoruskiego.

Uzyskano informację, że matka złożyła do wojewody wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy podając cel pobytu: łącznie z rodziną, tj. inne okoliczności zgodnie z art. 187 pkt 8 ustawy o cudzoziemcach. Ojciec złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, lecz nie uzupełnił braków formalnych i będzie wzywany do osobistego stawiennictwa w celu uzupełnienia braków.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym jest możliwość, aby cudzoziemiec legitymował się tymczasowym zaświadczeniem tożsamości cudzoziemca, który dawałby możliwość ustalenia opłaty rodzicom biologicznym (nie została jeszcze wydana decyzja o rodzaju pobytu)?

Organ we wniosku o udostępnienie danych zapytał o ten rodzaj zaświadczenia, lecz wojewoda odpowiedział, że strony ubiegają się o zalegalizowanie pobytu i oczekują na decyzję.

Czy w oparciu o zgromadzony materiał należy uznać, że nie należy wszczynać postępowania w sprawie ustalenia opłaty, ponieważ obywatele nie posiadają rodzaju pobytu wskazanego art. 5 ust. 1 ww. ustawy, a tym samym brak jest możliwości prowadzenia postępowania we wskazanym zakresie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX