Czy nie jest możliwe rozłożenie na raty zaległości na podstawie uchwały wydanej przez radę miasta?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nagórek Marcin
Odpowiedzi udzielono: 19 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Art. 7 ust. 5 ustawy z 27.08.2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.) – dalej u.f.p., reguluje rozłożenie na raty opłaty, która nie stała się jeszcze należnością zaległą.

Czy takie brzmienie przepisu oznacza, że nie jest możliwe rozłożenie na raty zaległości na podstawie uchwały wydanej przez Radę Miasta na podstawie przepisu art. 59 ust. 1 u.f.p.? Czy możliwe jest rozłożenie na raty zaległości z tytułu opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ( w sytuacji gdy wniosek jest złożony po 31 marca danego roku)? Jeżeli jest to możliwe, to czy zaległość może być rozłożona na raty przekraczające rok kalendarzowy?

Zgodnie z art. 7 ust. 5. ustawy z 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2020 r. poz. 2040 z późn. zm.) Opłatę wnosi się w terminie do dnia 31 marca każdego roku. Na wniosek złożony nie później niż 14 dni przed dniem upływu terminu płatności właściwy organ może rozłożyć opłatę na raty lub ustalić inny termin jej wniesienia, nieprzekraczający danego roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 59 u.f.p.: 1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym wymienionym w art. 9 pkt 3, 4 i 13, mogą być umarzane, terminy ich spłaty mogą zostać odroczone lub płatność tych należności może zostać rozłożona na raty, na zasadach określonych przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 2. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określi szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg, o których mowa w ust. 1, warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną, oraz wskaże organ lub osobę uprawnione do udzielania tych ulg.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX