Czy nawodnienia upraw rolnych za pomocą urządzeń deszczujących kwalifikowane jest jako melioracje w rozumieniu § 3 ust. 1 pkt 89 lit. d r.p.z.o.ś.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 23 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy nawodnienia upraw rolnych za pomocą urządzeń deszczujących (szczególne korzystanie z wód do nawadniania upraw) kwalifikowane jest jako melioracje w rozumieniu § 3 ust. 1 pkt 89 lit. d rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839) - dalej r.p.z.o.ś.?

Czy sezonowe (kilkukrotne) podlewanie upraw należy kwalifikować jako melioracje?

Czy do wniosku na deszczowanie upraw należy dołączyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach?

Nawodnienia polegają na kilkukrotnym (4-6) deszczowaniu upraw w sezonie wegetacyjnym. Ilość i dawka polewowa zależne są od rodzaju upraw i warunków atmosferycznych. Głównym celem nawodnień deszczownianych jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom suszy oraz poprawa jakości plonów, co nie spełnia warunków wskazanych w art. 195 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr.wod. Podlewanie - deszczowanie nie ułatwia upraw, jak to ma miejsce m.in. w sieci rowów wraz z budowlami związanymi z nimi funkcjonalnie (np. zastawkami umożliwiającymi odpływ wody i jej zatrzymanie zależnie od potrzeb). Ponadto nie reguluje stosunków wodnych w glebie, gdyż działa tylko w jedną stronę tzn. w przypadku nadmiaru wody przy deszczowym lecie nie odwadnia gruntu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX