Czy nauczycielowi pracującemu w szkole podstawowej specjalnej przysługuje dodatek za prowadzenie zajęć dydaktycznych w klasach łączonych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lesińska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 6 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy nauczycielowi pracującemu w szkole podstawowej specjalnej przysługuje dodatek za prowadzenie zajęć dydaktycznych w klasach łączonych?

Na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.) "w szkołach podstawowych specjalnych i szkołach ponadpodstawowych specjalnych [...], działających w szczególnie trudnych warunkach demograficznych lub geograficznych, w zakresie danego etapu edukacyjnego, dopuszcza się organizację nauczania w klasach łączonych". Równocześnie, zgodnie z § 8 pkt 10 rozporządzenia MEN z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.) za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie przez nauczycieli "zajęć dydaktycznych w klasach łączonych w szkołach podstawowych". Możliwość łączenia klas w szkołach specjalnych ponadpodstawowych wprowadzony został do ustawy Prawo oświatowe przez art. 1 pkt 39 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. (Dz.U.z 2018 r. poz. 2245) zmieniającą tę ustawę z dniem 1 września 2019 r. Zmiana ta nie przełożyła się jednak na rozszerzenie przez Ministra Edukacji Narodowej katalogu tzw. trudnych warunków pracy i dodanie do niego pracy w klasach łączonych w szkołach specjalnych ponadpodstawowych. Z powyższego wynika wprost, że dodatek ten nauczycielom w szkołach ponadpodstawowych nie należy się.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX