Czy naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę sumy pieniężnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Słomka Kinga
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Biegły sądowy z zakresu budownictwa otrzymał zlecenie dotyczące ustalenia zakresu uszkodzeń w pokojach hotelowych oraz kosztów przywrócenia tychże pokojów do stanu pierwotnego, wartości wykonanych prac.

Czy prawidłowe jest rozumowanie, że zgodnie z art. 363 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny - dalej k.c. naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej?

Jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, to czy wysokość odszkodowania powinna ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania?

Czy ustalenie powyższego winno nastąpić według cen aktualnych na dzień wyrokowania, czy na dzień dokonania uszkodzeń?

Czy odszkodowanie powinno uwzględniać zmianę cen, jaka nastąpiła od daty zdarzenia, które spowodowało szkodę, do dnia wyrokowania przez sąd?

Wyrok SN z 24.09.2010 r., IV CSK 78/10, wskazuje, że przyjęcie innego rozwiązania nie uwzględniałoby utraconych korzyści poszkodowanego.

O jakich korzyściach w przypadku ww. szkody może być mowa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX