Czy należy zwaloryzować wynagrodzenie wykonawcy, jeśli przepisy zmieniające minimalne wynagrodzenie za pracę zostały ogłoszone przed wszczęciem postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Banasik Paweł
Odpowiedzi udzielono: 31 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy należy zwaloryzować wynagrodzenie wykonawcy, jeśli przepisy zmieniające minimalne wynagrodzenie za pracę zostały ogłoszone przed wszczęciem postępowania?

Rozporządzeniem Rady Ministrów z 12.09.2017 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. zmieniono wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. W listopadzie 2022 r. zamawiający wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Wykonawca złożył ofertę na początku grudnia 2022 r. Umowa została zawarta pod koniec grudnia z datą realizacji od 1.01.2023 r. do 31.12.2023 r. W oparciu o zawarte w umowie (zgodnie z art. 439 p.z.p.) klauzule waloryzacyjne, wykonawca w lipcu 2023 r. wystąpił do zamawiającego o dokonanie zmiany wysokości przysługującego wykonawcy wynagrodzenia (zwiększenie o 5%) w związku zapisami umowy (zgodnie z art. 439 p.z.p.).

Czy w takiej sytuacji istnieją podstawy do waloryzacji wynagrodzenia, skoro przepisy dotyczące wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. zostały opublikowane przed wszczęciem postępowania i wykonawca składając ofertę wiedział lub powinien był wiedzieć, jaka będzie w 2023 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej?

Czy zamawiający ma obowiązek przeprowadzać (wezwać wykonawcę do przedstawienia kalkulacji) analizę cenową w tym przypadku takiego wniosku wykonawcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX