Czy należy zsumować wielkości posiadanych przez rodzinę ha przeliczeniowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 27 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani J. żyła w nieformalnym związku z Panem S., z którym miała 4 dzieci. Pan S. był rolnikiem, posiadał gospodarstwo rolne o powierzchni 3,25 ha przeliczeniowego. Pan S. zmarł 10 lat temu. Dzieci nabyły wówczas prawo do renty rodzinnej i są spadkobiercami gospodarstwa rolnego oraz domu.

Aktualnie Pani J. mieszka w tym domu i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z dwojgiem uczących się dzieci - 17 letnią córką i 18-letnim synem, dwoje pozostałych dzieci są już pełnoletnie, wyprowadzili się z domu. Pani J. jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. Aktualnie jedyny dochód rodziny to renta rodzinna z KRUS dwojga dzieci po zmarłym ojcu - 1700 zł oraz dochód wyliczany z ha przeliczeniowego na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Ziemia nie jest przez nikogo uprawiana, nikomu nie jest dzierżawiona, nie pobierają żadnych dopłat, nie prowadzą innej działalności rolnej.

Czy i jak doliczać dochód z ha przeliczeniowego?

Czy z całego 3,25 ha przeliczeniowego, czy tylko z 2/4 części 3,25 ha, z uwagi na to, że gospodarstwo rolne po równo dziedziczy 4 dzieci, a dwoje z nich nie pozostaje w gospodarstwie domowym z Panią J.?

Pani J. uważa, że skoro nie jest właścicielem ani spadkobiercą ziemi ani domu, a pod jej opieką pozostaje tylko dwoje dzieci, a do tego nie ma żadnego dochodu z tej ziemi, to powinno się jej doliczać dochód tylko za część ha przeliczeniowych (2/4), które przypadają na dzieci będące pod jej opieką.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX