Czy należy zobowiązać osobę kontrolowaną do podpisania pouczenia zawartego w sporządzanym protokole dokonania kontroli osobistej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 22 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Strażnik miejski na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3a ustawy o strażach gminnych ma prawo dokonywania kontroli osobistej w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1 pkt 3 - na zasadach i w sposób określony w ust. 1c-1m ustawy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 k na m.in. żądanie kontrolowanego strażnik sporządza protokół z tej czynności. Protokół zawiera m.in. imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz miejsce zamieszkania lub pobytu osoby kontrolowanej i osób uczestniczących w czynności, przebieg czynności, oświadczenia i wnioski jej uczestników; pouczenie osoby kontrolowanej o jej prawach. W celu uwiarygodnienia realizacji tych czynności w jednostce przyjęto, że protokół pod oświadczeniem o pouczeniu podpisuje osoba kontrolowana. Podpisując protokół kontrolowany widzi dane osób uczestniczących.

Czy wyżej opisanej rozwiązanie jest prawidłowe?

Czy należy wymagać podpisu kontrolowanego pod pouczeniem?

Straż przetwarza w tym przypadku dane w oparciu o przepisy ustawy o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX