Czy należy złożyć wniosek do prokuratury z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 209 k.k. z uwagi na brak współpracy dłużnika alimentacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 18 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W aktach sprawy znajduje się decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, wydana podczas prowadzenia postępowania w stosunku do dłużnika w jednym z poprzednich okresów świadczeniowych.

W tamtym czasie został skierowany wniosek o zatrzymanie prawo jazdy dłużnika - zatrzymane jest ono do chwili obecnej. Zostało też skierowane wtedy 2015 r. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie do prokuratury.

Śledztwo na podstawie tego zawiadomienia zostało wszczęte, po czym zostało umorzone dochodzenie. Teraz w 2021 r. wierzycielka składa sam wniosek o podjęcie działań w stosunku do dłużnika (bez składania wniosku o świadczenia z Fa). Dłużnik został wezwany na wywiad. Nie zastosował się do wezwania.

Czy w zaistniałej sytuacji, na tym kończymy całe postępowanie, czy należy złożyć wniosek do prokuratury z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niealimentacji z uwagi na brak współpracy dłużnika?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX