Czy należy złożyć nowy wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego od X 2017 r. oraz załączyć prawomocny wyrok sądu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ przyznał Pani świadczenia pielęgnacyjne na rzecz pełnoletniego syna, który legitymuje się orzeczeniem z ZUS o znacznym stopniu zgodnie z art. 3 ust. 21 pkt b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Świadczenia te zostały Pani przyznane od miesiąca września 2019 roku do listopada 2022 roku.

Jednocześnie w Rejonowym Sądzie Pracy toczyło się postępowanie od października 2017 roku po odwołaniu Pani od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który zaliczył syna do stopnia umiarkowanego.

Obecnie zapadło już rozstrzygnięcie, które zaliczyło syna od Pani do stopnia znacznego, wyrok ten jest prawomocny. Strona teraz złożyła oświadczenie, iż wnosi o nadpłacenie jej świadczeń od października 2017 roku do sierpnia 2019 roku i dołączyła do oświadczenia ww. wyrok.

Jak organ powinien postąpić, czy załączyć oświadczenie i wyrok do akt sprawy (tj. do teczki świadczenia pielęgnacyjnego) i wydać decyzję zmieniającą w taki sposób, że nadpłacamy Pani świadczenia pielęgnacyjne z tytułu wyroku?

Czy wezwać stronę do złożenia nowego wniosku na świadczenia pielęgnacyjne i wtedy wypłacić z wyroku od października 2017 r. do miesiąca, w którym Pani nie otrzymywała świadczenia pielęgnacyjnego przyznanego na podstawie orzeczenia z ZUS?

Czy jeszcze w inny sposób powinniśmy postąpić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX