Czy należy zawiesić wypłatę świadczeń wychowawczych do czasu rozstrzygnięcia sprawy dotyczącej zasadności ich wypłacania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 16 stycznia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 18.08.2017 r. Pani X (rozwiedziona) złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i świadczeń rodzinnych na 3 dzieci oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego na 2 dzieci (alimenty są zasądzone na wszystkie dzieci, ale tylko na trzecie są płacone). W składzie rodziny widnieje wnioskodawczyni i 3 dzieci. Wszystkie wnioskowane świadczenia zostały przyznane. W dniu 17.12.2017 r. do Ośrodka wpłynęło pismo z Prokuratury informujące, iż w wyniku prowadzonego postępowania dotyczącego uchylania się dłużnika od obowiązku alimentacyjnego na rzecz 2 dzieci ustalono, że Pani X zamieszkuje wraz z dziećmi w innej gminie przynajmniej od lata 2016 r., że dzieci chodzą tam do szkoły i że zamieszkuje wspólnie z konkubentem (ojciec dziecka, na które ma płacone alimenty). Prokurator prosi o zbadanie zasadności wypłacanych świadczeń. Wezwaliśmy Panią X do złożenia wyjaśnień. W dniu 4.01.2018 r. stawiła się w Ośrodku i oświadczyła, że owszem zamieszkuje poza naszą gminą, ale zamiar stałego pobytu tam ma dopiero od lutego 2018 r. i wtedy tam złoży wnioski, rezygnując jednocześnie ze świadczeń u nas. Oświadczyła, iż mimo, że mieszka z ojcem jednego dziecka w tym samym mieszkaniu nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego, że owszem zajmował się dzieckiem, kupował mu odzież, leki i płacił alimenty, ale ona samotnie wychowuje dzieci. Oświadczyła, iż uważała, że skoro jest zameldowana na terenie naszej gminy to tutaj składa wnioski, a także, iż w prokuraturze złożyła zeznania o treści takiej, jaką złożyła w naszym Ośrodku, choć z pisma prokuratury tak nie wynika.

1. Czy można uznać, iż samotnie wychowuje dzieci oraz, że byliśmy organem właściwym i uchylić decyzje od 01.02.2018 r., tj.od daty jej zamiaru stałego pobytu w innej gminie?

2. Stwierdzić nieważność decyzji z uwagi na wydanie ich przez organ niewłaściwy i czy byłyby wtedy nienależnie pobrane świadczenia? Czy po przesłaniu sprawy do SKO nadal wypłacać świadczenia?

3. Czy uznać, iż Pani składa nam fałszywe oświadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX