Czy należy żądać dołączenia oświadczenia w formie aktu notarialnego, jeżeli ustanawiającym użytkowanie jest jednostka budżetowa, a użytkownikiem podmiot przez nią utworzony, nie będący jednostką budżetową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 22 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W myśl art. 41b ust. 2 i 4 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701) – dalej u.o. ustanowienie użytkowania nieruchomości, na której będą zbierane lub przetwarzane odpady wskazane w art. 41b ust. 1 u.o., wymaga złożenia oświadczenia w formie aktu notarialnego również przez użytkownika. W oświadczeniu wskazuje się masę i rodzaje odpadów, które mogą być zbierane lub przetwarzane w okresie roku na nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania. Ustanawiający użytkowanie jest obowiązany zawrzeć w oświadczeniu o ustanowieniu użytkowania, oświadczenie, że jest świadomy odpowiedzialności solidarnej, o której mowa w art. 12 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz.U. z 2018 r. poz. 954). Należy wskazać, iż przepisów art. 41b ust. 1-4 u.o. nie stosuje się jedynie do jednostek budżetowych.

Jeżeli ustanawiającym użytkowanie jest jednostka budżetowa, a użytkownikiem podmiot utworzony przez tę jednostkę, jednak nie będący jednostką budżetową, to czy w takiej sytuacji należy żądać dołączenia do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów niebezpiecznych oświadczenia (dot. masy i rodzajów odpadów oraz odpowiedzialności solidarnej) w formie aktu notarialnego zarówno od ustanawiającego użytkowanie jak i od użytkownika?

Czy tylko od użytkownika, gdyż ustanawiający użytkowanie jest jednostką budżetową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX