Czy należy wystąpić o nowe pozwolenie wodnoprawne, gdy zakład zamierza zmienić urządzenie oczyszczające na bardziej ekologiczne i o mniejszej powierzchni?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład posiada obowiązujące pozwolenie wodnoprawne wydane w 2020 r. na zrzut wód opadowych i roztopowych do urządzenia wodnego – rowu. Wskaźniki zanieczyszczeń w wprowadzanych wodach opadowych lub roztopowych nie przekraczają wartości wskazanych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej z 12.07.2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych – udzielona decyzja w pkt I a, b c Urządzeniem oczyszczającym jest piaskownik o powierzchni 160 m2 oraz separator – udzielona w pkt I d. Zakład zamierza zmienić urządzenie oczyszczające na bardziej ekologiczne i o mniejszej powierzchni niż wskazana w obowiązującym pozwoleniu wodnoprawnym. Żadne z warunków wskazanych w pkt I a, b i c, nie zmienią się.

Czy należy wystąpić o zupełnie nowe pozwolenie wodnoprawne na cały zakres?

Czy należy zrzec się zapisu pkt Id zgodnie z art. 414 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. i wygasić w tym punkcie, a następnie wystąpić tylko na nowe urządzenie oczyszczające z zachowaniem warunków uzyskanych w pkt I a, b i c?

Czy jest jeszcze inna możliwość przeprocedowania takiej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX