Czy należy wypłacić wynagrodzenie członkowi gminnej komisji przeciwdziałania alkoholizmowi, w przypadku gdy dana osoba faktycznie nie uczestniczyła w posiedzeniach komisji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Karciarz Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 14 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z uchwałą rady gminy warunkiem wypłaty wynagrodzenia dla członka gminnej komisji przeciwdziałania alkoholizmowi jest odbycie co najmniej jednego posiedzenia w miesiącu oraz złożenie podpisu na liście obecności. Ponadto za każdorazową nieobecność na posiedzeniach komisji potrącane jest 20% kwoty wynagrodzenia ryczałtowego. Były pracownik (który sam złożył wypowiedzenie, które zostało przyjęte przez pracodawcę z dniem 30.06.2023 r.) wnosi o wypłatę za pracę w gminnej komisji przeciwdziałania alkoholizmowi za miesiące II, III, IV. 2023 r. (w tym okresie był na urlopie bezpłatnym). Pracownik został odwołany ze składu komisji z dniem 30.04.2023 r. Od lutego 2023 r. przebywa za granicą. Spór z pracownikiem dot. kwoty 773 zł. Pracownik żąda przekazania dokumentów do RIO oraz wojewody celem arbitrażu oraz ustalenia czy działanie wójta nie narusza m.in. dyscypliny finansów publicznych. Wójt stoi na stanowisku, że pracownikowi wynagrodzenie za ten okres się nie należy.

Czy interpretacja zapisu uchwały przez wójta jest prawidłowa? Czy pracownik ma prawo żądać od wójta przesłania dokumentów do ww. organów? Kto powinien rozstrzygnąć spór wójt - pracownik? Czy wójt powinien wypłacić mu zaległe wynagrodzenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX