Czy należy wygasić aktualną decyzję na wniosek zainteresowanego i złożyć dwa nowe wnioski o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza przez firmę X i Y wraz z operatami ochrony powietrza?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 21 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma X wystąpiła z wnioskiem o przeniesienie praw i obowiązków pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza oznaczonej części instalacji na firmę Y - powołując się na art. 189 ustawy z 27.04.2001 r. - Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. Część procesów spawalniczych pozostaje przy firmie X, pozostałą część przejmuje spółka Y. W związku z powyższym zmieni się emisja godzinowa i roczna z instalacji dla poszczególnych firm i będzie ona inna niż aktualnie. Obecnie firma X posiada pozwolenie z datą obowiązywania do 30.04.2027 r.

Jakich formalności należy dokonać w starostwie? Czy należy wygasić aktualną decyzję na wniosek zainteresowanego i złożyć 2 nowe wnioski o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza przez firmę X i Y wraz z operatami ochrony powietrza?

Jeśli nie jest koniecznie wygaszanie obowiązującej decyzji, jak powinien zachować się organ ochrony środowiska w przytoczonej sytuacji? Jakie dokumenty należy mu przedłożyć? Czy obowiązuje opłata skarbowa w powyższym przypadku?

Jeśli w przytoczonej sytuacji niemożliwym jest przeniesienie praw i obowiązków pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza oznaczonej części instalacji z firmy X na firmę Y na podstawie bardzo ogólnych/niepełnych informacji przedłożonych przez jedną z firm wraz z wnioskiem, jak powinien zachować się organ ochrony środowiska – jak poprowadzić postępowanie w tej sprawie i jak je zakończyć (np. postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX