Czy należy wydać decyzję żądającą zwrotu zasiłku rodzinnego czy wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 16 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani pobierająca zasiłek rodzinny zgłosiła zmianę miejsca zamieszkania, w związku z czym, organ przekazał decyzję do dalszej realizacji przez nowy ośrodek od marca 2024 r.

Niestety nie odnotowano przekazania dokumentów w systemie do obsługi świadczeń, przez co za marzec wypłacono świadczenie w starym ośrodku, a także w nowym miejscu zamieszkania. Pracownik skontaktował się z wnioskodawcą od razu po tym, jak zorientował się, że niesłusznie zrealizowano wypłatę za marzec 2024 r., jednak Pani poinformowała, iż nie zwróci przelanej na jej konto kwoty zasiłku.

Jak w takiej sytuacji powinien postąpić ośrodek?

Czy należy wydać decyzję żądającą zwrotu (pomimo, iż wnioskodawczyni nie zamieszkuje już na terenie gminie) czy wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty?

A może zwrócić się z prośbą o wyegzekwowanie nienależnie wypłaconej kwoty do ośrodka, w którym aktualnie pobierane są świadczenia lub do ZUSu o potrącenie ze świadczenia wychowawczego?

Uzupełnienie pytania:

Czy w związku z koniecznością dochodzenia zwrotu środków na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu z kodeksu cywilnego, organ powinien w tej sprawie wydać decyzję administracyjną?

W jaki sposób przeprowadzić całą procedurę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX