Czy należy wydać decyzję odmowną w sprawie dodatku z tytułu kształcenia i rehabilitacji podając w uzasadnieniu, że minęły 3 miesiace od wydania orzeczenia o niepełnosprawności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klientka złożyła w dniu 27.11.2019 r. wniosek o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji na okres zasiłkowy 2019/2020.

Dołączyła wydane orzeczenie o niepełnosprawności. Przy składaniu wniosku okazało się, że orzeczenie jest nieprawomocne; strona odwołała się od orzeczenia, ponieważ nie otrzymała wskazań (pkt 7 orzeczenia) uprawniających ją do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko (obecnie sprawa orzeczenia toczy się w Sądzie).

MOPS zawiesił postępowanie do momentu wydania prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności. W wyniku wniesienia odwołania przez klientkę, MOPS otrzymał do realizacji decyzję SKO, w której przyznano stronie dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji na wnioskowany okres od 1.11 do 31.10.

Po odebraniu decyzji okazało się, że klientka nie złożyła wniosku na okres 2018/2019 (mogłaby wówczas w kontynuacji otrzymać dodatek jeszcze za IX-X/19). Klientka nie złożyła wniosku - tłumaczy się nieznajomością prawa (choć świadczenia uzależnione od niepełnosprawności pobiera od roku 2010). Złożyła przedmiotowy wniosek dopiero 26.05.2020 r.

Czy należy wydać decyzję odmowną podając w uzasadnieniu, że minął (w lutym 2020 r.) okres trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności?

Czy ponownie zawiesić postępowanie i czekać na wydanie prawomocnego postanowienie sądu w sprawie orzeczenia?

Czy wówczas termin trzy miesiące można liczyć od wydania postanowienia Sądu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX