Czy należy wydać decyzję kierującą do DPS i przekazać do PCPR celem wydania decyzji o umieszczeniu w DPS, mimo odległego terminu wypisu ze szpitala?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba przebywa w szpitalu na Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej od 14.12.2023 r. W dniu 11.01.2024 r. wpłynął do OPS wniosek Strony o umieszczenie w domu pomocy społecznej. Potrzebę umieszczenia w DPS potwierdza także załączone do wniosku zaświadczenie lekarskie.

Z przesłanego przez podmiot leczniczy, w którym Strona przebywa wywiadu środowiskowego sporządzonego przez pracownika socjalnego tego podmiotu wynika, że pobyt Strony na Oddziale Terapii Neurologicznej jest przewidziany do dnia 03.04.2024 r. Miesięczny termin na załatwienie sprawy upływa 12 lutego 2024 r. (11 luty to niedziela).

1/ Czy należy wydać decyzję kierującą do DPS i przekazać do PCPR celem wydania decyzji o umieszczeniu w DPS, mimo odległego terminu wypisu ze szpitala?

2/ Czy należy zawiesić postępowanie w sprawie skierowania do dps do czasu wyjaśnienia sytuacji zdrowotnej?

3/ Czy należy odmówić pomocy w formie skierowania do dps, ponieważ Strona jest aktualnie "zaopiekowana" w szpitalu i nie wiadomo, jaki będzie jest status zdrowotny w kwietniu br.?

Z zaświadczenia lekarskiego wynika, że pacjent jest po operacji krwiaka nadtwardówkowego i tracheotomii. Aktualnie jednak za pomocą drugiej osoby przesiada się na wózek i rokuje poprawę funkcjonalną. Wnioskodawca jest osobą samotną, nie ma dzieci, ma ojca, który również jest osobą niepełnosprawną i siostrę, która zajmuje się ich ojcem. Nie ma możliwości powrotu do domu, w tej sytuacji dps jest najlepszym rozwiązaniem.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX